Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Raport antydopingowy nr 1/2021 (1-31 stycznia)

  • Sprawa Sun Yang’a ponownie do rozpatrzenia

Szwajcarski Trybunał Federalny (SFT) przedstawił uzasadnienie swojej decyzji z 28 grudnia 2020 roku o unieważnieniu wyroku antydopingowego przeciwko Sun Yang’owi. Na świetnego chińskiego pływaka w roku 2020 nałożono 8 lat dyskwalifikacji, a Panelowi Trybunału Arbitrażowego (CAS), który o tym zdecydował przewodniczył były minister spraw zagranicznych Włoch Franco Frattini. To właśnie jego publikacje na Twitterze w maju i czerwcu 2019 roku, w których znalazły się rasistowskie określenia odnoszące się do chińskiego pochodzenia etnicznego potępiające dręczenie i zabijanie psów w Chinach, stały się podstawą do zaskarżenia wyroku. Według STF „arbiter może doskonale bronić swoich przekonań na różnych portalach społecznościowych. Nie oznacza to jednak, że sędzia może wyrazić w Internecie wszystko, o czym myśli, w niezwykle mocnych słowach, bez ryzyka wzbudzenia pewnych obaw co do jego bezstronności”. Dlatego, choć nie podważono argumentów WADA o winie zawodnika postępowanie wobec niego ma ponownie rozpatrywać Panel pod innym przewodnictwem.

  • Ukraińska tenisistka Dajana Jastremska tymczasowo zawieszona

Ukraińska tenisistka Dajana Jastremska została tymczasowo zawieszona w związku ze złamaniem przepisów antydopingowych – poinformowała międzynarodowa federacja tenisowa (ITF). Zajmująca 29. miejsce w światowym rankingu zawodniczka nie przyznaje się do winy twierdząc, że pozytywny wynik testu był spowodowany zanieczyszczeniem próbki. Próbka pobrana w listopadzie poza zawodami, badana w laboratorium WADA w Montrealu wykazała obecność sterydu anabolicznego – mesterolonu. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ds. Sportu (CAS) rozpoczął we wtorek rozpatrywanie jej odwołania. Udział 20-letniej zwyciężczyni trzech turniejów WTA – w Hua Hin i Strasbourgu (2019) i w Hongkongu (2018) w tegorocznym Australian Open (8-21 lutego) jest mocno zagrożony.

  • Francuska tenisistka na wózku Adeline Bervoux zawieszona 

Francuska Adeline Bervoux, tenisistka klasyfikowana na 146. miejscu wśród rywalizujących na wózkach inwalidzkich, została zawieszona przez ITF za naruszenie przepisów antydopingowych. 41-letni zawodniczka uzyskała wynik pozytywny na obecność acetazolamidu (grupa S5 na liście substancji zabronionych WADA  – diuretyki i środki maskujące) w 2019 roku na turnieju w Biot. Pojawiają się sugestie, że zawodniczka miała
w tym czasie problemy zdrowotne i to stosowane wówczas leki są powodem naruszenia przepisów. Jednak przedstawiciele ITF zauważają brak jakichkolwiek dokumentów medycznych przesłanych przez zawodniczkę mimo ponagleń z ich strony. Zawieszenie działa z mocą wsteczną – od 20 listopada 2020 roku.

  • Doping elektroniczny w nowych odsłonach

Wraz z pandemią wywołaną Covid-19 zmieniły się nasze przyzwyczajenia, a część rywalizacji przeniosła się na platformy internetowe, np. Zwift czy Rouvy. Pojawił się też nowy rodzaj niedozwolonego dopingu – doping elektroniczny! Świetnym jego przykładem jest przypadek angielski. Tryumfator jednego z wyścigów, cyklista Cameron Jeffers został zawieszony na sześć miesięcy za manipulowanie danymi. W finale zawodów wygrał dzięki zastosowaniu Concept Bike, co dało mu ogromną przewagę. Spotkała go dyskwalifikacja i grzywna w wysokości 250 funtów. Eksperci ds. bezpieczeństwa komputerowego zauważyli też, że podłączając swój rower do Swifta i Xboksa, byli w stanie wysyłać sygnały do ​​aplikacji, udając że trenują, podczas gdy nawet nie zasiedli na siodełku. Wskazują także na możliwość  modyfikowania swoich treningów i ponownego załadowania ich do popularnych aplikacji  takich jak Garmin Connect czy Strava, by wykazywać znacznie lepsze osiągnięcia…

  • Furesomid w próbce Siergieja Szubienkowa

W próbce Siergieja Szubienkowa został wykryty furosemid – substancja zabroniona w sporcie, znajdująca się w grupie S5 – Diuretyki i środki maskujące. Oznacza to, że rosyjski mistrz świata i Europy w biegu na 110 metrów przez płotki może zostać zawieszony.

  • Finał sprawy Maksyma Drabika w lutym

25 stycznia 2021 roku odbyło się zdalne posiedzenie Panelu Dyscyplinarnego w sprawie Maksyma Drabika, a wyrok ma zostać ogłoszony na początku lutego. To wtedy dowiemy się kiedy dwukrotny indywidualny mistrz świata juniorów będzie mógł wrócić na żużlowe tory. Sprawa przyjęcia infuzji dożylnej przez Drabika trwa szesnaście miesięcy, a wychowanek Włókniarza Częstochowa został zawieszony pod koniec października 2020 roku.

  • Sprawa Pogoni Siedlce

Bardzo surowa kara spotkała siedmiu piłkarzy, którzy w poprzednim sezonie grali w II-ligowej Pogoni Siedlce i stosowali niedozwoloną metodę – infuzję dożylną. Sześciu z nich zostało zdyskwalifikowanych na 4 lata, a jedynie jeden, który zdecydował się na współpracę z POLADA otrzymał karę 2 lat zawieszenia. Warto przypomnieć, że pierwszy wyrok w sprawie tych zawodników zapadł już w grudniu 2019 roku. Wtedy zdyskwalifikowano ich na 2 lata, ale 1,5 roku zawieszono. Jednak wobec odwołania się od wyroku Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Panel Dyscyplinarny II Instancji postanowił o zwiększeniu wyroku, co dla zawodników jest z pewnością bardzo dotkliwą karą.

  • RUSADA nie odwoła się od decyzji CAS

Rosyjska Agencja Antydopingowa (RUSADA) nie zamierza odwoływać się od grudniowej decyzji Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS). Instytucja w Lozannie utrzymała w mocy wykluczenie reprezentantów tego kraju z najważniejszych imprez w konsekwencji afery dopingowej. W oświadczeniu RUSADA podkreśliła, że decyzję CAS uważa za krzywdzącą
i niesprawiedliwą, ale nie skorzysta z możliwości odwołania się do szwajcarskiego Trybunału Federalnego. „RUSADA uznaje, że ten rozdział został już zamknięty i liczy na współpracę z WADA (Światową Agencją Antydopingową) i przywrócenie statusu członkowskiego”.