Dla uczciwej rywalizacji

Antydopingowe Pogotowie Informacyjne Kontakt

Newsletter POLADA nr 10

Raport antydopingowy nr 10/2021 październik 2021

  • „Operacja Herkules” zakończona. Ukraina z kłopotami

Departament Dochodzeń i Śledztw (I&I) Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) opublikował raport podsumowujący trwające dochodzenie w sprawie zarzutów wobec Narodowego Centrum Antydopingowego Ukrainy (NADC). Zarzuty dotyczyły zaangażowania się organizacji w praktyki naruszające Międzynarodowy Standard Badań i Śledztw (ISTI). Początek dochodzenia prowadzonego przez WADA pod nazwą „Operacja Herkules” sięga 2019 roku. W śledztwie ujawniono dowody sugerujące, że od 2012 roku NADC przeprowadzała nieuzasadnione pobieranie próbek z wyprzedzeniem. Przedstawiciele NADC mieli umawiać się na testowanie sportowców w biurach Narodowego Centrum. ISTI stwierdza, że poza wyjątkowymi i uzasadnionymi okolicznościami, pobieranie próbek musi odbywać się bez wcześniejszego ostrzeżenia dla sportowca – jest to podstawowa cecha skutecznego, nieprzewidywalnego programu kontroli antydopingowej. Więcej o tej sprawie na stronie WADA.

  • 8. Konferencja UNESCO o zwalczaniu dopingu w sporcie

W Paryżu odbyła się 8. Konferencja Państw Stron Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie UNESCO. Polskę reprezentowała m.in. minister Anna Krupka oraz dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej Michał Rynkowski. Podczas Konferencji przemawiał Prezydent WADA Witold Bańka. Podkreślił on znaczenie zaangażowania rządów w walkę z dopingiem oraz ich odpowiedzialność za wypełnianie warunków Konwencji. Prezydent WADA zwrócił uwagę, że rządy powinny być z podjętych przez siebie zobowiązań rozliczane. Konferencja Stron UNESCO ma miejsce co dwa lata. Jest to ogólnoświatowe forum, w ramach którego współpracuje 191 państw stron międzynarodowej konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie. Konwencja stanowi ramę prawną na podstawie której państwa strony mogą stosować zasady Światowego Kodeksu Antydopingowego oraz która daje prawny mandat Światowej Agencji Antydopingowej do realizacji swoich zadań. Polska delegacja jest aktywna w strukturze UNESCO w celu wzmocnienia walki z dopingiem i osiągniecia lepszej koordynacji pomiędzy rządami państw stron.

  • Anna Krupka członkiem zarządu WADA

Minister Anna Krupka została wybrana, przez Radę Unii Europejskiej, na członka zarządu Światowej Agencji Antydopingowej. Zarząd (ang. Foundation Board), w którym Polska zyskała nowego przedstawiciela, jest najwyższym organem decyzyjnym WADA. Minister Krupka, pełniąc rolę ministra – eksperta reprezentującego UE, zastąpi na tym stanowisku ustępującego byłego ministra sportu Bułgarii Krasena Kralewa. Kadencja członka zarządu wynosi 3 lata i może zostać odnowiona. 38-osobowy zarząd (Foundation Board) składa się w równym stopniu z przedstawicieli ruchu olimpijskiego i rządów całego świata. W zarządzie zasiada także prezes PKOl Andrzej Kraśnicki, a szefem struktur WADA jest od 2020 roku Witold Bańka.

  • Lek zwiotczający mięśnie w kolarskim zespole Bahrain- Victorious

Niezwykłego odkrycia dokonali naukowcy ze Strasburga badający sprawę kolarskiego zespołu Bahrain – Victorius. Na podstawie pobranych próbek włosów u trzech kolarzy wykryto substancję zwiotczającą mięśnie. Pobranie próbek było następstwem odkrycia, podczas 18. etapu Tour de France, przez policjantów w pokoju lekarza zespołu dużych ilości tyzanidyny. Chociaż nie jest to substancja zakazana przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) obecność wielu pudełek tej molekuły sprzedawanych pod nazwą Sirdalud lub Zanaflex wzbudziła wśród kontrolerów wzmożoną czujność. Tyzanidyna jest lekiem stosowanym w stwardnieniu rozsianym lub bolesnych skurczach mięśni. W opinii lekarza specjalizującego się w problemach dopingowych i byłego lekarza touru, Jean-Pierre de Mondenarda – tyzanidyna działa rozluźniająco na mięśnie. Taki lek może być zatem pomocny dla kolarzy, którzy często odczuwają ból nóg spowodowany intensywnym wysiłkiem. Mięśnie kurczą się i sztywnieją, a ten środek będzie działał na przykurcze i jednocześnie ograniczy napięcie mięśni.

  • 5400 testów przed igrzyskami zimowymi

Międzynarodowa Agencja Kontroli Antydopingowej (ITA) zapowiedziała, że przed przyszłorocznymi zimowymi igrzyskami w Pekinie zostanie przeprowadzonych 5400 testów wśród potencjalnych uczestników tych zawodów. Strategia tych działań uwzględnia sugestie specjalistów z międzynarodowych federacji i krajowych organizacji antydopingowych oraz przygotowaną ocenę ryzyka wystąpienia dopingu wśród sportowców. Warto przypomnieć, że przed Pyeongchang 2018 – w którym rywalizowało 2922 sportowców – na pięć miesięcy przed igrzyskami wykonano 3500 testów. Igrzyska w Pekinie odbędą się w terminie 4-20 lutego 2022 r., a zawody paraolimpijskie zostaną rozegrane w dniach 4-13 marca 2022 r.

  • Pandemia powodem niespełnionych wymogów antydopingowych przez Indonezję

Po tym jak WADA uznała Indonezję za kraj nie spełniający wymogów Kodeksu Antydopingowego minister sportu tego kraju Zainaudin Amali tłumaczy, że winna temu jest pandemia Covid-19. W jego ocenie to ona uniemożliwiła pobranie wymaganej ilości próbek od tamtejszych sportowców. Faktem jest, że Indonezja była jednym z krajów najbardziej dotkniętych pandemią, rejestrując ponad 4 miliony przypadków i przekraczając liczbę 140 000 zgonów. Obok Indonezji za kraje nie spełniające wymogów Kodeksu uznano Tajlandię i Koreę Północną. W ramach sankcji sportowcy z tych państw nie mogą występować pod własnymi flagami w ważnych imprezach sportowych z wyjątkiem igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich.

  • Kadra Narodowa Juniorów w tenisie bez Filipa Pieczonki

17-letni tenisista Filip Pieczonka z dniem 15 października został zawieszony w prawach członka Kadry Narodowej Juniorów, po tym jak międzynarodowa federacja (ITF) przekazała wiadomość o wykryciu w organizmie młodego zawodnika zakazanej substancji. Próbka została pobrana do badania na początku września, podczas turnieju ITF w Czarnomorsku. Wykryto w niej obecność sterydu anabolicznego – oxandrolonu, powodującego m.in. przyrost masy ciała i wzrost siły. Do czasu zakończenia postępowania została wstrzymana pomoc finansowa dla zawodnika z programów Polskiego Związku Tenisowego (PZT).  

  • Hokeista Maciej Witan zawieszony

Maciej Witan został zawieszony w prawach zawodnika z powodu naruszenia przepisów antydopingowych. Napastnik Ciarko STS Sanok był poddany kontroli antydopingowej 16 września w Toruniu, a w jego próbce wykryto amfetaminę. 20-latek był odkryciem poprzedniego sezonu Polskiej Ligi Hokejowej, w którym zdobył dziesięć bramek oraz zaliczył dwanaście asyst. Zawodnikowi może grozić kara nawet 4-letnia dyskwalifikacja, bowiem wykryty stymulant traktowany jest jako substancja nieokreślona, czyli tzw. „twardy doping”.

  • FIVB zdyskwalifikowała Dmitrija Muserskiego

Dmitrij Muserski został zdyskwalifikowany przez Międzynarodową Federację Siatkówki (FIVB) na dziewięć miesięcy za stosowanie dopingu. Chodzi o pozytywny wynik testu z 2013 roku, kiedy to podczas zawodów w Rosji w jego organizmie wykryto metyloheksaminę. Fakt ten nie został podany opinii publicznej. Działania moskiewskiego laboratorium pozwalały bowiem na fałszowane wyników badań lub nie wprowadzanie ich do systemu komputerowego. 32-letni Muserski jest mistrzem olimpijskim z Londynu z 2012 roku. W rozmowie z agencją prasową RIA Nowosti siatkarz oświadczył, że nie znał wyniku testu, podobnie jak nie miała tej wiedzy WADA. Aktualny klub zawodnika (japoński Suntory Sunbirds) w oficjalnym komunikacie poinformował, że dyskwalifikacja rozpoczęła swój bieg w kwietniu bieżącego roku. Oznacza to, że 4 stycznia 2022 roku siatkarz będzie mógł ponownie pojawić się na parkiecie. Należy przypomnieć, że w czerwcu, czyli w czasie, gdy teoretycznie już trwało zawieszenie, Dmitrij brał udział w meczach Ligi Narodów w Rimini w rosyjskich barwach. Zagrał m.in. w spotkaniu przeciwko Polsce. Z kolei nie było go na igrzyskach olimpijskich w Tokio (oficjalnie z powodu kontuzji) ani na niedawnych mistrzostwach Europy.

  • Brytyjska para-kolarka Erin McBride zawieszona

Brytyjska para-kolarka Erin McBride została zawieszona we wszystkich dyscyplinach sportu na okres trzech lat po naruszeniu przepisów antydopingowych (ADRV) za obecność i używanie substancji zabronionej – ostaryny. Uwzględniając czas tymczasowego zawieszenia zawodniczki i stosując roczną ulgę za szybkie przyjęcie kary (zgodnie z art. 10.8.1) dyskwalifikacja McBride wygasa o północy 22 kwietnia 2024 r.

  • Nowe wytyczne WADA dla glikokortykoidów
  • Zgodnie z zapowiedziami Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) opracowała wytyczne w sprawie glikokortykoidów, które wchodzą w życie w ramach Listy substancji i metod zabronionych w 2022 r. Będą one zakazane podczas zawodów niezależnie od sposobu podania. Obejmie to drogę: dożylną, domięśniową, okołostawową, dostawową, okołościęgnistą, dościęgnistą, nadtwardówkową, dooponową, dokaletkową, związaną ze zmianą chorobową (np. bliznowcem), śródskórną i podskórną. Wszystkich zainteresowanych tematem, WADA zaprasza na webinarium prowadzone w języku angielskim lub francuskim w dniach 4 i 5 listopada. Szczegóły na stronie WADA.
  • Modyfikacja dotycząca glikokortykoidów nie jest jedyną na liście substancji i metod zabronionych Światowej Agencji Antydopingowej, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Informacje o najważniejszych zmianach są już na stronie WADA.
  • Nieugięta postawa Chin wobec dopingu

Dyrektor Chińskiej Agencji Antydopingowej (CHINADA) Chen Zhiyu zapewnił, że kraj ten pozostanie nieustępliwy w kwestii dopingu i w taki też sposób organizacja przygotowuje się się do organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w lutym i marcu. Jak donosi China Daily, CHINADA uzgodniła warunki partnerstwa z Agilent Technologies w celu przetestowania odpowiedniej liczby sportowców w Pekinie. Firma ta wspierała również chiński program antydopingowy podczas letniej edycji igrzysk w 2008 roku i zrobi to ponownie, jako gospodarz Igrzysk Azjatyckich w Hangzhou oraz Igrzysk Uniwersyteckich w Chengdu w przyszłym roku. Dyrektor generalny Agilent Greater China Customer Service Sun Dapeng ujawnił, że firma zapewni najwyższej jakości sprzęt, zagwarantuje również kompleksowe usługi naprawcze i utworzy specjalny zespół wsparcia techników, aby zapewnić sprawne działanie sprzętu podczas Igrzysk.

  •  GIS ostrzega

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed groźną substancją, którą zanieczyszczone mogły zostać niektóre partie suplementów diety firmy UNIPRO sp. z o.o. Targowisko 553, 32-015 Kłaj. Tlenek etylenu może być obecny w określonych partiach produktów: L-Carnitine HCA Plus, Machine Man Burner, Thermo Shape 2.0 i Thermo Shape Pro. Pod żadnych pozorem nie należy ich spożywać.

  • Wybór nowego dyrektora generalnego RUSADA

RUSADA rozpoczęła proces rekrutacji na stanowisko dyrektora generalnego Rosyjskiej Agencji Antydopingowej.  Zwycięski kandydat zastąpi Jurija Ganusa po tym, jak został zwolniony w sierpniu 2020 r. w wyniku oskarżeń o naruszenia finansowe oraz pełniącego po nim obowiązki dyrektora Michaiła Bukhanowa. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 listopada, a procedura będzie dwuetapowa. W pierwszej kolejności weryfikowane będą odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu i dokumenty wnioskodawców pod kątem ich dokładności i zgodności z wymogami kwalifikacyjnymi. W drugim etapie odbędą się rozmowy z komisją rekrutacyjną i testy. Ostateczna decyzja zapadnie 29 listopada.