Ostrzeżenie przed METYLOHEKSANAMINĄ

W związku z ostatnimi pozytywnymi wynikami laboratoryjnymi Komisja do Zwalczania Dopingu w Sporcie ostrzega zawodników, trenerów oraz lekarzy sportowych przed stosowaniem odżywek i suplementów diety, zawierających w swoim składzie lub zanieczyszczonych substancją określoną z grupy s. 6 metyloheksanamine.

Na podstawie opracowania przygotowanego przez Australijski Instytutu Sportu przedstawiamy następujące informacje:

 „W przeszłości metyloheksanamina była używana w sprayach udrażniających nos. Jednakże z uwagi na to, że substancja ma również efekt pobudzający, coraz częściej można ją spotkać w odżywkach. W ulotkach i na etykietach metyloheksanamina może być określona w następujący sposób:

·         Metyloheksanamina – Forthan – 2-heksanamina 4-metylo

·         Metyloheksanamina – Floradrene – 2-heksanamina, 4-metylo- (9CI)

·         DMAA – 4-metylo-2-heksanamina – 1,3-dimetyloamylamina

·         Geranamina – 4-metyloheksan-2-amina 1 – 3-dimetylopentylamina

·         Olej, ekstrakt z geranium

Metyloheksanamina jest także składnikiem olejku bodziszkowego. Dlatego może być też określona na etykietach odżywek / w składzie jako:

·         Wyciąg z olejku kwiatowego (bodziszka)

·         Wyciąg z olejku bodziszkowego

W odżywkach metyloheksanaminę często łączy się z kofeiną w celu zwiększenia efektu pobudzającego i termogenicznego. W takiej postaci występuje najczęściej w dwóch rodzajach produktów:

·         Odżywki ułatwiające utratę wagi (np. koncentraty napojów w proszku / tabletki ułatwiające i przyspieszające usuwanie tłuszczu lub obniżanie wagi. W odżywkach tych często znajdowała się efedryna, która także znajduje się na liście zabronionych substancji WADA.

·         Przed-treningowe odżywki „pobudzające” – często promowane i sprzedawane w kręgach kulturystycznych jako przed-treningowy „dopalacz” poprawiający efekty treningu.

Sportowcy powinni mieć świadomość potencjalnego ryzyka związanego z zażywaniem jakichkolwiek odżywek.

Partnerzy
wykonanie Gapi.pl